Strona główna / Artykuły / Ojciec dr M. Chaberek: właśnie dlatego trzeba podważać teorię Darwina

Ojciec dr M. Chaberek: właśnie dlatego trzeba podważać teorię Darwina

To jeden z wykładów wygłoszonych podczas międzynarodowej konferencji naukowej "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji", która odbyła się w czerwcu 2023 r. w podkrakowskich Niepołomicach. Prelegent, czyli ojciec dr Michał Chaberek OP zwraca uwagę m.in. na relację pomiędzy Pismem Świętym a teorią ewolucji Darwina oraz na niespójności w tej drugiej, których nie można zignorować, zarówno z perspektywy świeckiej, jak i z punktu widzenia wiary.

 

I właśnie do nauczania Kościoła, które przetrwało różne próbyt czasu odniósł się w punkcie wyjścia swojego wykładu. Są trzy punkty, które można uznać za pewne, ponieważ na przestrzeni wieków idą poprzez wszystkich autorów katolickich: 

 

  • po pierwsze, to, że frazę "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" należy rozumieć jako stworzenie świata z niczego, kiedy zaczął się czas i materia; sam hebrajski język można wprawdzie jakoś interpretować, ale cała Tradycja katolicka mówi o stworzeniu z niczego;
  • po drugie, kwestia uformowania świata - oznacza ona, że Bóg nie tylko stworzył świat z niczego, ale również tej stworzonej materii nadawał kształt na przestrzeni czasu, który Pismo Święte pokazuje nam jako sześć dni; a więc Bóg nie ustanowił na początku jakichś praw i te prawa ukształtowały świat, ale istniał okres, w którym sam Bóg to kształtował; ten okres można podzielić na dzieło rozdzielenia (Bóg rozdziela rzeczy, np. światło od ciemności) w pierwszych trzech dniach oraz na dzieło ozdobienia, które zaczyna się od dnia czwartego;
  • po trzecie, pochodzenie człowieka, które trzeba oddzielić od pochodzenia gatunku; pierwsi ludzie zostali stworzeni bezpośrednio przez Boga - jest to prawda, którą dziś bardzo rzadko się słyszy, nawet na katechezie, czy w kościele, ale jest to silny element Tradycji Kościoła.

Zachęcamy do zapoznania się z całością wykładu ojca dra Michała Chaberka, zaprezentowanego w zamieszczonym nagraniu z konferencji "Wiara i nauka" 2023.

 


OSTATNIO NA PORTALU

WARTO OBEJRZEĆ
 
PARTNERZY SERWISU
 
 
WESPRZYJ NAS
 
Wesprzyj Wiarę i Naukę !
Polacy potrzebują prawdy !


Nasz serwis to ewenement w skali kraju. Publikujemy
prace naukowe, opinie i relacje z wydarzeń ogniskujących
się wokół problematyki stworzenia świata
i teorii ewolucji. Twoje wsparcie wykorzystujemy
w pełni na rozwój i promocję serwisu

WiaraiNauka.pl.

Jaką kwotą możesz nas wesprzeć?

 

 

 

Dopomóż nam już teraz do utrzymania i rozwoju serwisu,

który propaguje niezależne badania naukowe i publicystykę

łączącą świat nauki i sferę wiary.

WSPIERAM KWOTĄ